Pytania i odpowiedzi na temat naszego kakao

Skąd pochodzi kakao używane w produktach Cocio?
Świadectwo UTZ posiada 97% kakao kupowanego dla Cocio. Pochodzi ono z Wybrzeża Kości Słoniowej – kraju zachodnioafrykańskiego, który wytwarza jedną trzecią światowej produkcji kakao (co oznacza, że raczej znają się tam na rzeczy). Pozostałe 3% wykorzystywanego przez nas produktu to kakao organiczne oraz inne rodzaje, których jak na razie nie da się nabyć w systemie certyfikacji UTZ.

Kto produkuje nasze kakao?
Nie, nie – nie myślcie, że sami je wytwarzamy. Proszek kakaowy ze świadectwem „UTZ certified” – wykorzystywany następnie do produkcji Cocio – otrzymujemy od firmy Cargill, która zajmuje się przetwarzaniem ziaren w proszek kakaowy i w masło kakaowe. Liczne drobne gospodarstwa rolne produkują surowe ziarna kakao, które następnie – za pośrednictwem spółdzielni – sprzedają naszemu dostawcy.

W jaki sposób Cocio dba o zrównoważone metody produkcji kakao?
Najważniejsze jest właściwe nastawienie. W umowie o dostawy certyfikowanego kakao upewniamy się, że ziarno kakaowe zużywane w produkcji naszych wyrobów wytworzone będzie na Wybrzeżu Kości Słoniowej w ramach programu UTZ. Dzięki temu możemy zagwarantować, że każdemu wykorzystywanemu przez nas kilogramowi kakao z certyfikatem UTZ odpowiada podobna wielkość produkcji zarezerwowana dla Cocio na Wybrzeżu Kości Słoniowej i spełniająca rygorystyczne wymogi UTZ.

Dlaczego kakao ma pochodzić z upraw zrównoważonych?
A czemu nie? Pragniemy wspierać zrównoważony, długookresowy rozwój rolnictwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Rolnicy objęci programem UTZ uzyskują możliwość zwiększenia swoich dochodów oraz poprawy warunków życia ich rodzin – dzięki dostępowi do informacji i wiedzy. Uważamy, że to naprawdę ważna sprawa.

W jaki sposób jeden certyfikat UTZ pomoże w walce z zatrudnianiem dzieci?
Dzieci nie powinny pracować. Ale smutną prawdą jest to, że w wielu ubogich krajach Afryki Zachodniej udział dzieci przy zbiorach kakao czy w innych zajęciach w gospodarstwie uważany jest za rzecz najzupełniej naturalną.

Wymogi programu UTZ, wraz z systemem kontroli, to najlepszy sposób na walkę z niebezpiecznym i nielegalnym zjawiskiem pracy dzieci. Zmiana nastawienia do tego procederu zajmie sporo czasu i napotka wiele trudności. Posłanie dzieci do szkoły to niewątpliwie pierwszy krok w tym kierunku. Należy też doprowadzić to tego, żeby dzieci nie wykonywały prac niebezpiecznych i oczywiście nie ma mowy o zgodzie na pracę przymusową.

W ramach szkoleń Cocio i UTZ silny nacisk kładzie się na wymóg zapewnienia właściwych warunków dzieciom w drobnych gospodarstwach rolnych i na walkę z pracą przymusową. Naturalnie, mocno popieramy ten kierunek!

Dlaczego nie kupowaliście certyfikowanego kakao w przeszłości?
Chcieliśmy, ale to wcale nie jest łatwa sprawa. Aktywnie badaliśmy możliwości przerzucenia się na kakao certyfikowane już od 2008 r., lecz w praktyce zakup towaru ze świadectwem UTZ z Wybrzeża Kości Słoniowej nie był możliwy aż do 2010 r. Nie chcieliśmy pojedynczego niszowego rozwiązania w kraju niesprawiającym problemów, lecz pragnęliśmy zmiany dotyczącej całej gamy naszych produktów i możliwości pokonywania problemów tam gdzie są one najsilniejsze.

Dlaczego zdecydowaliście się na system certyfikacji UTZ?
To była jedna z naszych najważniejszych decyzji. Uważnie przyglądaliśmy się różnym opcjom i różnym systemom świadectw. Wybraliśmy UTZ z dwóch ważnych powodów:

Program UTZ z jednej strony przynosi poprawę warunków życiowych rolników uprawiających kakao (dzięki szkoleniom i zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w długim okresie) a jednocześnie umożliwia dostawy takiego rodzaju certyfikowanego kakao, jaki już wcześniej stosowaliśmy w naszych produktach. Oznacza to więc, że możemy utrzymać niepowtarzalny, zachwycający smak Cocio a jednocześnie zapewnić lepsze warunki rolnikom w Afryce Zachodniej – innymi słowy, upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Na wybór UTZ jako podstawowego programu przy zakupie kawy i/lub kakao zdecydowały się także inne znane firmy, takie jak IKEA, Mars czy Sara Lee.

Co oznacza określenie UTZ?
Nazwa ta wywodzi się od słowa Ytz („dobry”) z dawnego języka Majów – co wyjaśnia również drugą część napisu w logo tego programu: „UTZ certified, good inside” :)